Forum Paranormalne forum Strona Główna
Autor Wiadomość
<    Co to jest?   ~   LD- opis z Encyklopedii + metody
Michau
PostWysłany: Pią 23:04, 23 Lut 2007 
Administrator


Dołączył: 22 Lut 2007
Posty: 15
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5


Świadomy sen (ang. Lucid Dream lub jako akronim LD), zwany też jasnym (uświadomionym, kontrolowanym, przezroczystym) snem, jest to stan podobny do zwykłego snu, jednak osoba śniąca zachowuje pełną świadomość i w ten sposób może kontrolować swoje sny. Często mylony z OOBE

Uzyskanie świadomości we śnie pozwala kontrolować bieg wydarzeń. Może to służyć do przerwania powtarzających się koszmarów sennych lub zwykłej rozrywce - w takim kontrolowanym śnie można odwiedzić dalekie miejsce (nawet inny koniec galaktyki), spotkać kogoś czy sprawdzić się w sytuacji trudnej do uzyskana ("repetycja życia"), lub robić coś co jest po prostu niemożliwe w rzeczywistości (np. latać, przechodzić przez przedmioty). Można zanegować zasady grawitacji, zmienić swój własny kształt, przeżywać najróżniejsze przygody, a nawet przejść do OOBE. W LD człowiek ma wszystkie (albo niektóre, i nie obowiązkowo wzrok) zmysły, często i takie odczucia, których nie sposób opisać słowami.

Spontaniczne i chwilowe uzyskanie stanu świadomego snu może nastąpić bez szczególnego wysiłku, jest jednak zjawiskiem stosunkowo rzadkim. Spontaniczny świadomy sen zdarza się dzieciom do około 10 roku życia, sprzyja mu też popołudniowa drzemka i wczesne położenie się spać wieczorem(Im dłużej mózg tworzy sny w stanie REM, tym więcej czasu na zdanie sobie sprawy z tego ,że się śni). Czasem samo czytanie czy rozmowa o tym zjawisku indukuje świadomy sen. Wiele technik medytacyjnych kładący nacisk na rozwój wewnętrzny wspomina o możliwości utrzymania świadomości także we śnie.

Zazwyczaj o świadomych snach rozmawia się w kontekście wywołanej celowo świadomości. Dzięki specjalnym technikom osoba w pewnym momencie snu orientuje się, że otaczająca rzeczywistość jest wyimaginowana. Towarzyszy temu zazwyczaj niezwykły szok (niegroźny), który zazwyczaj prowadzi do przebudzenia się lub fałszywej pobudki.

Zagadnienie świadomego snu poruszone było także w kinematografii: Otwórz oczy (i amerykański remake Vanilla Sky), animowany film Waking Life, jednakże w filmach tych ma on nieco inne znaczenie, niż tradycyjnie rozumiany świadomy sen. Zaś tematykę zwykłego snu można zobaczyć między innymi w kultowym filmie młodzieżowym Donnie Darko oraz w filmie w reżyserii Davida Lyncha - Zagubiona autostrada.

Historia a współczesność

LD praktykowali i praktykują niektóre autochtoniczne narody Ameryki (plemię "jaki" na północy Meksyku), Azji (senońska kultura w Malezji, mieszkańcy Tybetu, Indii - Joga świadomego śnienia). Dynamika wzrostu zainteresowania teorią i praktyką świadomego snu jest największa w USA, Rosji, Ukrainie, a także w innych państwach słowiańskich.

Paraliż senny

Zwykle nie zdajemy sobie sprawy z jego istnienia. Jest to pewnego rodzaju klatka, nakładana przez mózg na ciało podczas snu. Powoduje on, że gdy w śnie np. biegniemy, nie wykonujemy ruchów w rzeczywistości. Gdy zasypiamy, nie zdajemy sobie sprawy z jego obecności - rozpoczyna się on, gdy mózg jest pewien, że straciliśmy świadomość. Jeżeli natomiast zachowamy świadomość podczas zasypiania, i dotrwamy wystarczająco długo, aby w niego wejść, możliwe są halucynacje. Od kolorów i prostych kształtów do osób i miejsc. Osoby mające długotrwałe problemy z zasypianiem, mogą niechcący wejść w ten stan.

Techniki

Część ludzi w naturalny sposób uzyskuje świadomość śnienia bez stosowania specjalnych ćwiczeń. Pozostali, aby wywołać i utrzymać stan świadomości we śnie mogą posługiwać się różnymi technikami wspomagającymi.

Zapamiętywanie snów

Każdy człowiek ma co noc sny, nie każdy je zapamiętuje. Pamięć snów i zdawanie sobie sprawy z ich istnienia jest kluczowe do uzyskania świadomości we śnie.

Jedną z metod poprawiania sennej pamięci to prowadzenie dziennika snów. Przed snem koło łóżka połóż czysty zeszyt i długopis. Codziennie po przebudzeniu pozostań chwilę w łóżku z zamkniętymi oczami, próbując przypomnieć sobie jak najwięcej szczegółów ze snu. Później w zeszycie zapisz hasła-klucze ze wspomnień, bądź ułóż krótkie opowiadanie. Możesz zwrócić też uwagę na tzw. znaki snów — charakterystyczne, odrealnione momenty snu, dzięki którym można zorientować się, że się właśnie jest w fazie marzeń sennych (np umiejętność latania, bądź rozmawianie ze zmarłymi). Co jakiś czas staraj się przed snem poprzeglądać dziennik, szukając powtarzających się elementów Twoich snów.

Na początku przypominanie sobie snów wymaga wysiłku i chwili zastanowienia, jednak z czasem pamięć snów staje się na tyle dobra, że możemy prowadzić regularną kronikę, pamiętając nawet po kilkanaście snów z jednej nocy.

Testy rzeczywistości (Reality Test - RT)

Kluczowym dla osiągnięcia świadomego snu jest zdanie sobie sprawy z nierealności otaczającego sennego świata. Czasem dzieje się to spontanicznie, na przykład wtedy, gdy we śnie robi się coś, co nie jest możliwe w rzeczywistości. Zazwyczaj potrzeba jednak dodatkowego treningu.

Jedną z technik jest kontrola rzeczywistości. W ciągu dnia możliwie jak najczęściej sprawdza się, czy otaczająca rzeczywistość nie jest aby snem. Na przykład spogląda się na zegar lub czyta się pobliski napis. Jeśli wskazywana godzina, czy przeczytany napis ma sens - wskazówka zegara nie przeskakuje między godzinami, a napis jest na miejscu, np "Wyjście", a nie "Czyżyk" nad drzwiami, jesteśmy na jawie. Taki trening w ciągu dnia ma na celu wywołanie nawyku, który pozostaje w stanie snu. Pewnego razu odkrywamy ze zgrozą, że coś nie gra - zaczyna się świadomy sen.

Technika rąk (Technika Don Juana)

Metoda polegająca na ustanowieniu kotwicy, czyli warunkowej reakcji organizmu. Wskutek tej metody za każdym razem gdy ją zastosujemy i spojrzymy na swoje ręce - będziemy odruchowo uzyskiwać świadomość. Pewnego razu spojrzy na swoje ręce we śnie i technika zadziała.

Usiądz na krześle, odpręż się, uspokój i zrelaksuj umysł. Staraj się nie myśleć o niczym. Wyciągnij ręce przed siebie, popatrz na nie, skupiając uwagę na wrażeniach wizualnych. Powiedz do siebie poważnym głosem: Widzę swoje ręce we śnie - wiem, że teraz śnię. Powtórz to zdanie kilka razy, przenieś wzrok na dalszy plan, zwolnij napięcie oczu, zapatrz się w przestrzeń. Po kilku chwilach ponownie spójrz na ręce i wyobraź sobie, że śnisz. Całe ćwiczenie powtórz 5-6 razy. Zakończ spokojnym siedzeniem przez parę minut. Powtarzaj je codziennie 4-6 razy w ciągu dnia oraz przed zaśnięciem w łóżku. Patrzenie na dłonie możesz po jakimś czasie przepleść wywoływaniem ich obrazu w wyobraźni.

WBTB

ang. Wake Back To Bed - to nie w pełni technika. Chodzi o to aby po 4-5-6 godzinach snu obudzić się, po czym wstać na pół godziny lub nieco więcej. Dobrze przez ten czas np. czytać o świadomych snach. Następnie ponownie położyć się, i użyć techniki MILD / WILD / VILD. WBTB bardzo zwiększa szansę na świadomy sen, lecz osoby mające problemy z zasypianiem nie będą w stanie użyć tej metody.

Technika MILD

Technika ta, której autorem jest dr Stephen LaBerge nosi nazwę Mnemonic Induction of Lucid Dreams (ang.), czyli Pamięciowe wywoływanie świadomych snów, co podkreśla bardzo ważną rolę pamięci w nauce świadomego śnienia.
Wcześnie rano obudź się spontanicznie ze snu. Po zanotowaniu snu, zaangażuj się przez 10 - 15 minut w czytanie albo jakąś inna aktywność wymagającą pełnej przytomności. Po ponownym położeniu się do łóżka skup uwagę na myśli: Następnym razem gdy będę śnił, będę pamiętać, aby rozpoznać że śnię. W czasie gdy powtarzasz swoje postanowienie rozpoznania stanu snu, wizualizuj jak stajesz się świadomy we śnie, z którego się przebudziłeś. Umieść tam jakiś znak snu i wyobraź sobie, ze powoduje to u ciebie rozpoznanie, ze śnisz. Poczuj podniecenie, które w tobie się pojawia, gdy uświadamiasz sobie sen i wyobraź sobie to, co będziesz robić w świadomym śnie. Znakiem snu może być dowolne wydarzenie, sytuacja, przedmiot lub osoba, która pozwoli nam zdać sobie sprawę z tego, że śnimy (np. umiejętność latania albo oddychania pod woda). Powtarzaj punkt 3 i 4 dopóki nie poczujesz, ze twoje postanowienie jest wyraźnie utrwalone lub nie zaśniesz. Jeżeli potrwa to dłużej niż 20 minut i zaczniesz się nudzić, rozluźnij się i przestań wizualizować. Uważaj jednak by twoją ostatnią myślą przed zaśnięciem była intencja pamiętania by uświadomić sobie sen.

Technika WILD

Technika autorstwa dr Stephen LaBerge, nosi nazwę Wake Induced Lucid Dream (ang.), czyli Wywołany świadomością świadomy sen. Technika ciekawa, ze względu na doświadczenia podczas niej. Połóż się w ciszy i spokoju, zamknij oczy. Nie ruszaj się, zachowaj pełną świadomość. To jest najważniejsze. W tym może pomóc np liczenie 1 - śnię, 2 - śnię ..., liczenie oddechów, wyobrażanie siebie schodzącego w dół po schodach. Po jakim czasie (3 - 30 min.) wejdziesz w stan paraliżu sennego. Możliwe są także halucynacje - od kolorów, przez kształty do postaci i miejsc. Jeżeli je zobaczysz - ignoruj je. Ciągle utrzymuj świadomość. Potem zaczniesz wchodzić w stan snu. Pojawi się na początku bez żadnych szczegółów, po czym nagle zacznie ich przybywać. Jeżeli nie utraciłeś świadomości, będziesz w tym miejscu z świadomością snu. Być może nie zobaczysz snu, wtedy warto spróbować "wstać" ciałem snu z prawdziwego. Wtedy sen zacznie się w miejscu, w którym rozpoczęty został sen.

Technika VILD

Technika autorstwa dr Stephen LaBerge, nosi nazwę Visualisation Induced Lucid Dream (ang.), czyli Wywołany wizualizacją świadomy sen. Technika skuteczna dla osób z dużą wyobraźnią. Połóż się w ciszy i spokoju, zamknij oczy. Wyobraź sobie jakieś spokojne miejsce. Dodaj tam siebie, śniącego. Wyobraź sobie że to sen, dzieją się tam rzeczy charakterystyczne dla snów (nierealne, często powracające w snach). Wtedy wyobraź sobie, że robisz RC.

Technika "Chaining"

To bardzo prosta technika, lecz wymaga ona pojedynczego świadomego snu. Po przebudzeniu nie ruszaj się, nie otwieraj oczu, "udawaj martwego" (oczywiście nie dosłownie - chodzi o to aby nie został użyty ani jeden mięsień. Wtedy może nastąpić powrót do świadomego snu w tej samej scenerii, lub bardzo podobnej, ze świadomością.

dary natury

Dość mało znaną metodą wywoływania LD jest spożywanie, czy to w postaci wywarów, czy papierosów, pochodzącej z Meksyku roślinki o wymownej nazwie dream herb (Calea Zacatechichi). Metoda ta jest najskuteczniejsza u ludzi wywołujących wcześniej LD innymi technikami. Dream herb jest w pełni legalna na całym świecie.


Prowadzone są kursy świadomego snu.

Świat snu

Realność świata

Osoby doświadczające świadomych snów opowiadają o niezwykłej realności doznań, czasem wręcz stwierdzają, że rzeczywistość senna wygląda na bardziej rzeczywistą niż ta prawdziwa. Niektórzy mówią, że byli w innych pełnoprawnych światach. Część ludzi w świadomym śnieniu mogą rozwijać tworcze zdolności, albo, mając dostęp do nieświadomego, otrzymują nieprawdopodobną wiedzę.

Zdecydowanie należy odróżnić świadome sny, następujące w fazie REM, po około 1,5h godziny snu, od wizualizacji i lekkiego snu początkowego. W prawdziwym śnie rzeczywistym nie czuje się swego rzeczywistego ciała - można kontrolować senne ciało, ale nie fizyczne.

Cechy wspólne

Istnieją pewne szczególne cechy, które występują w snach wszystkich ludzi.

* Występują problemy z czytaniem tekstu - większa ilość tekstu jest niestabilna i niespójna, tekst bezustannie się zmienia.
* Zegary (w szczególności cyfrowe) działają chaotycznie - po odwróceniu wzroku na chwilę zegar wskazuje inną godzinę.
* Zdarzenia, które normalnie dzieją się nagle (strzał z broni, włączenie światła, upadek), odbywają się z oporem, opóźnieniem lub nie mają związku z przyczyną.

Te wspólne dla wszystkich snów cechy są wykorzystywane przy testach rzeczywistości - jeśli jesteś w stanie zapalić światło w pokoju, to znaczy, że nie śpisz.

Fałszywe przebudzenia

Zjawisko związane blisko ze świadomym snem. Szok, który powstaje w momencie uzyskania świadomości, oraz początkowy brak kontroli powodują, że człowiek budzi się. Otwiera oczy, rozgląda po pokoju, czasem zaczyna swoje poranne czynności. Po chwili orientuje się, że to wszystko wciąż jest snem - bardzo rzeczywistym snem. Prawdziwe przebudzenie następuje na ogół kilka chwil później. Niektórzy wykorzystują celowo fałszywe przebudzenia, jako technikę stabilizacji świadomego snu.

Związek z religią

Techniki świadomego snu stosowane są przez niektóre grupy religijne i ruch New Age. Niektórzy uważają, że w świecie świadomego snu znajdują się poza ciałem lub mają dostęp do nieograniczonej wiedzy, z możliwością kontaktów ze zmarłymi osobami czy przewidywania przyszłych wydarzeń.

Wpływ na zdrowie

Nie stwierdzono bezpośredniego wpływu. Celowo uzyskany świadomy sen nie różni się znacznie od naturalnie występującego spontanicznego uzyskania świadomości we śnie, nie odnotowano przypadków chorób psychicznych czy problemów zdrowotnych wywołanych świadomym snem. Osoby ze słabym sercem powinny jednak uważać na wywoływanie we śnie sytuacji, które mogą spowodować atak serca - wzmożonego wysiłku, czy niebezpiecznych sytuacji.

Przy wyborze techniki nauki świadomego śnienia warto pamiętać o tym, że częste pobudki nocne mogą powodować niewyspanie. Bezpieczne metody, czyli dziennik snów i testy rzeczywistości nie powodują takich efektów.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Kamila
PostWysłany: Nie 0:18, 24 Cze 2007 
Nowicjusz


Dołączył: 23 Cze 2007
Posty: 5
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5


Starałam sie kiedyś próbować coś z LD. Stosowałam kurs znaleziony na jakiejs stronie ale efekty niezwykle marne...

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Michau
PostWysłany: Pią 18:52, 29 Cze 2007 
Administrator


Dołączył: 22 Lut 2007
Posty: 15
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5


Ja miałem parę razy ale raczej były to nagłe LD. Nie poprzedzały ich żadne konkretne przygotowania.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Debora
PostWysłany: Pią 22:13, 16 Lis 2007 
Nowicjusz


Dołączył: 16 Lis 2007
Posty: 4
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5


Ja raz przez całkiem długi czas starałam się wywołać LD lecz gdy wciąż mi się nie udawało to zaniechałam tego. Stosowałam pewną metodę polegającą na spoglądaniu na swoje dłonie co 5 minut.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Mystique
PostWysłany: Pią 13:44, 25 Sty 2008 
Nowicjusz


Dołączył: 24 Sty 2008
Posty: 6
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: z Matrixa


Oprócz poprawienia pamięci jeśli chodzi o sny, praktyki nic innego mi nie przyniosly. Może zbyt malo pracy nad sobą Wink

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
cezlan
PostWysłany: Śro 13:01, 10 Gru 2008 
Harry Potter


Dołączył: 09 Gru 2008
Posty: 38
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Gdańsk


To wydaje mi się dość TRUDNE do zastosowania. Smile

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
lotos10
PostWysłany: Wto 16:06, 27 Kwi 2010 
Nowicjusz


Dołączył: 27 Kwi 2010
Posty: 2
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Targanice


Ja np. Mam świadomość w każdym śnie.. i nie wiem czy jest to takie dobre.. nieraz budzę się z sercem bijącym niczym młot... Oczywiście ma to swoje plusy, ale także minusy Razz

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)

Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Strona 1 z 1
Forum Paranormalne forum Strona Główna  ~  Co to jest?

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach